Mastif Tybetański  to rasa pierwotna, czyli bez domieszek innych ras, nie jest zmieniona przez człowieka. Rasa zaliczana jest do grupy molosów w typie górskim. Psy pochodzą z centralnej Azji, były hodowane by służyć zaganianiu zwierząt i stróżowaniu. W dzisiejszych czasach głównie służą jako psy wystawowe, stróżujące i jako psy-towarzysze.

Przez 7 wieków nazewnictwo rasy ulegało wielu przekształceniom. Widniały między innymi jako: Zang-Khyi (pies szlachetny, wspaniały), nag-Khyi (pies do pilnowania stada), zaś najbardziej powszechną nazwą była Do-Khyi, bądź Sgo-Khyi, Go-Khyi (pies uwiązany).

Typową cechą tybetanów  jest to, że posiadają bezzapachową i hypoalergiczną sierść, która jest łatwa w utrzymaniu. Wymagają systematycznego czesania jedynie w okresie linienia, który występuje późną wiosną. Mastify bardzo długo dojrzewają, swoją pełną krasę i dojrzałość osiągają: suki w wieku 2-3 lat, a samce 3-4 lat.

Mastify mają wysoki instynkt stróżowania, obronią właściciela na swoim terenie zaś poza nim nie reagują na obcych lecz zawsze pozostają czujne. Charakteryzują się tym, że w ciągu dnia lubią spać i być obojętne na wszystko, lecz w razie zagrożenia potrafią szybko zareagować i zawiadomić  właściciela swoim wysokim barytonem.

Uwielbiają długie spacery, raczej bezpieczniej na smyczy, gdyż nasza rasa jest mało posłuszna, lubią pozwiedzać okolicę J Mastif Tybetański  jest psem o żywym temperamencie i tendencją do dominacji, samce już jako szczeniaki próbują przejąć władzę w stadzie. Należy od początku postępować z nimi zdecydowanie i konsekwentnie.

Rasa ma szeroką, ciężką i mocną głowę. Szyja jest dobrze umięśniona i wysklepiona, bez przesadnego podgardla, jest pokryta grubym i sterczącym włosem. Ogon średniej długości. Osadzony wysoko w najwyższym punkcie linii grzbietu, noszony wysoko, lekko zakręcony nad grzbietem, dobrze owłosiony. Psy osiągają wagę ok. 70 kg ( w kłębie mają min. 66 cm), suki 50 kg (w kłębie mają min. 61 cm).

Tybetany są bardzo ciekawskie, lubią sprawdzić co dzieje się w domu, czasami wybierają się na spacer do sąsiada J. Łatwo znoszą śnieg i duże mrozy, a w letnie upały wygrzewają się na słońcu lub odpoczywają w cieniu.

Suki mają cieczkę tylko raz w roku, jesienią,  mioty liczą na ogół 6 szczeniaków.


Galeria


Created by Tomasz Adamczak